Тема. ЛЮДИНА
І ПРИРОДА ЄДИНІ. ВАСИЛЬ СТРУТИНСЬКИЙ «ЯК ДИХАЄ ВЕРБА»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного
читання, літературного аналізу твору; вчити читати текст в особах; формувати
оцінні судження; розвивати зв'язне мовлення учнів, пізнавальний інтерес;
виховувати любов до природи.
Обладнання:
презентація, портрет
В.Струтинського
Хід
уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ща-ща-ща — спіймали ляща.
Ще-ще-ще — назви своє прізвище.
Щі-щі-щі — ідуть із кухні пахощі.
Щу-щу-щу — зваріть смачного борщу.
Ащ-ащ-ащ — мама купила плащ.
Ущ-ущ-ущ — у ліщині гуде хрущ.
Іщ-іщ-іщ — щеня вкусив кліщ.
Ощ-ощ-ощ — щедрий літній дощ.
2. Робота над скоромовкою
Хмариноньки-хмаринки,
Химерні,
волохаті,
Вмостились на
хвилинку
У хлопчика на
хаті.
3. Гра «Продовжіть речення»
Суниці і малина — це... (ягоди).
Клен і липа — ... (дерева).
Перець і огірок — ... (овочі).
Береза — дерево, а бузок — ...(кущ).
Пальто — одяг, а черевики — ... (взуття)
Короп — риба, а борщ — ... (страва).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групі. Читання оповідання за особами
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ
ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• По небу іде кучерявий баран
І рогом огненним б’є в барабан. (Хмара, блискавка,
грім)
— Які слова допомогли вам відгадати загадку?
— Які порівняння є в загадці?
— Автор цієї загадки — Василь Струтинський — один з
улюблених письменників українських дітей.
Сьогодні ми прочитаємо оповідання, яке написав
Василь Струтинський.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання оповідання В. Струтинського «Як дихає
верба» (с. 126-127)
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок. Як ви вважаєте, про що
йтиметься в цьому оповіданні?
— Як, на вашу думку, дихає верба? (Вправа
«Мікрофон». Учні висловлюють свої припущення.)
2) Виразне читання оповідання вчителем.
— Чи справдилися наші припущення?
— Які картини ви уявляли, слухаючи оповідання?
3) Словникова робота.
а) Довідкове бюро.
Миньок — прісноводна хижа риба.
Плоскирка — невелика прісноводна риба, схожа на
ляща.
б) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем;
скоромовкою в парах.
Комір
віття
пручалися
негода
осипаючи
рясним
каламутні
насидженого
півгодини
шарпаючи
Фізкультхвилинка
4) Читання оповідання учнями. Гра «Квіточка».
Читає текст учень, на парту якого впала квіточка.
5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового
читання.
— На якій річці відбуваються події, описані в
оповіданні?
— Яку відповідь дав автор на запитання, що звучить у
заголовку оповідання?
— Назвіть персонажів твору. Доведіть, що Сергійко був
наполегливим і спостережливим.
— У яку погоду рибалив хлопчик? Яка була пора року?
— Прочитайте, якими він бачив хмари, небо, вітер.
6) Гра «Засічка — кидок».
За командою «кидок» — усі діти починають читати
напівголосно текст. За командою «засічка» — зупиняються й олівцем відмічають
останнє прочитане ними слово.
Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не
більше трьох разів.)
Під час повторного читання діти переконуються, що
прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність
багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.
7) Гра «Диктор телебачення».
— Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб
подивитися на глядачів.
— Які рослини стали символами України?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Продовж речення»
• На уроці мені найбільше сподобалося...
• Я вчився...
• Я дізнався...
• Мені б хотілося ще..
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати оповідання.
Намалювати ілюстрацію до нього.
Немає коментарів:
Дописати коментар